Literaturhaus – Щутгарт и Гьоте-институт и Немска читалня- Варна представят изложбата „KOMPLETT KAFKA“на Николас Малер във връзка със 100 годишнината от смъртта на Франц Кафка. Изложбата е гостувала на повече от 100 места по света. Състои се от 20 постера и представя живота и творчеството на Франц Кафка. Изложбата е експонирана в подхода към немска читалня. Заповядайте!
Самият Кафка живее в режим на самота и мечтае да може да се отдаде на „самозабрава“, защото тя е „първото условие за писане“.
Кафка, Из дневниците, 5 ноември 1911 г.
“Мразя всичко, което не се отнася до литературата. Разговорите ме оттегчават (дори и когато се отнасят до литература), оттегчавам се да правя посещения, страданията и радостите на близките ми ме оттегчават до дъното на душата ми.”
Кафка, Из „Дневниците“, 21 юли 1913 г.
Произведенията на Кафка „Процесът“ и „Метаморфозата“ говорят за мрака и тъгата в душата му, но самият той намира текстовете си за хумористични и когато представя на Макс Брод първата глава на „Процесът“, толкова много се е смял и както го описва Брод „… на моменти не можше да продължи да чете“.
Кафка не е доволен от творчеството си и приживе голяма част от творбите му остават непубликувани. Едва след смъртта му Макс Брод публикува неиздадените произведения.
“От всичко, което съм написал, важни са само книгите: „Присъдата“, „Нагревателят“, „Метаморфозата“, „Наказателната колония“, „Лекар на село“ и разказът: „Творец на глада“.
Из Завещанието на Кафка